Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Інформація для осіб з інвалідністю та інших маломобільних
груп населення
На сьогоднішній день, широкий спектр проблем людей з інвалідністю в Україні свідчить про необхідність посиленої і комплексної уваги до них з боку держави й суспільства. Сучасне життя формує відповідні вимоги до правового та соціального захисту цієї категорії населення. Основним міжнародним документом, який гарантує права інвалідів є Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю, яка ратифікована нашою державою і набрали чинності з 06 березня 2010р., і яка зобов’язує держави-учасниці надавати можливість людям з інвалідністю вести незалежний спосіб життя та повною мірою брати участь в усіх аспектах суспільного життя.
Відповідно до положень статті 3 Конституції України – людина, її життя і здоров'я, недоторканність та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Основним моментом також є те, що доступ до судочинства в Україні має бути забезпечений для осіб з інвалідністю у різних видах: 1) як користувачів – відвідувачів суду; 2) як надавачів послуг: адміністративних і канцелярських працівників, суддів; 3) як учасників судових процесів: позивачів, відповідачів, свідків тощо.
З метою належного забезпечення правової доступності людей з інвалідністю до правосуддя важливо створювати сприятливі умови, які дадуть можливість цим особам ефективно реалізовувати свої права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя. У Великоберезнянському районному суді такі належні умови створені для доступності людей з інвалідністю.
Відповідальні особи, які надають маломобільним групам населення, у тому числі особам з інвалідністю, кваліфіковану допомогу під час їх перебування в суді є консультант Великоберезнянського районного суду Брітова Марія Юріївна та судовий розпорядник Великоберезнянського районного суду Вороняк Андріанна Андріївна.
Відповідальні особи районного суду додержуються ПРАВИЛ ЕТИКИ СПІЛКУВАННЯ ІЗ ЛЮДЬМИ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ. У більшості випадків люди з інвалідністю не так часто звертаються до суду з різних причин: фізична неповносправність та ментальність, правовий нігілізм, зневіра у можливість вирішення проблеми через суд, архітектурні та інформаційні бар’єри тощо. Відповідно, працівники Великоберезнянського районного суду мають достатній досвід у спілкуванні з такими людьми при наданні послуг і завжди готові до цього. Також приміщення суду знаходяться у пристосованій будівлі, де фактично не складно забезпечити архітектурну доступність. Відповідальні працівники суду при наданні судових послуг дотримуються етики спілкування з людьми з інвалідністю: толерантності, рівноправ’я, розуміння, шанобливості, визнання, сприйнятливості. Якщо в суд звертається особа, що має інвалідність, то потрібно трактувати її в першу чергу як клієнта, який звернувся за послугою, але при цьому необхідно розуміти і володіти деякими особливостями у спілкуванні.
2 травня 2018 року проведено аудит доступності будівлі правосуддя Великоберезнянського районного суду у вигляді Анкети та Фотозвіту.